Hakile Resulbegoviq

Hakile Resulbegoviq admin February 3, 2022

Hakile Resulbegoviq je doktorantkinja na Univerzitetu u Ljubljani, na Fakultetu društvenih nauka, na odsjeku za metodologiju društvenih nauka.

Hakile je završila osnovne studije na Fakultetu primijenjenih nauka, smjer Primijenjena psihologija, na Univerzitetu Donja Gorica u Podgorici, kao dio prve generacije tog studijskog programa. Tokom 2018. godine bila je angažovana kao terenski supervizor za jedno od najvećih istraživanja koje ispituje položaj djece i žene u Crnoj Gori realizovano od strane Uprave za statistiku Crne Gore i UNICEF-a. Diplomirala je u roku, sa prosječnom ocjenom 9.60.

Hakile Resulbegoviq je odmah nakon završetka osnovnih studija, studijske godine 2019/2020 godine školovanje nastavila na postdiplomskim studijama na smjeru evropska zvanična statistika na Univerzitetu Donja Gorica, studijski program akreditovan od strane EUROSTATA, gdje je u redovnom roku položila sve ispite i u septembru 2021. godine predala završen magistarski rad pod nazivom „Prostorna statistika i primjena globalnog pozicionog sistema na terenskim anketnim istraživanjima”.

Hakile Resulbegoviq od 2020. godine radi na Fakultetu primijenjene nauke, na studijskom programu Primijenjena psihologija kao saradnica u nastavi. Njene oblasti interesovanja su: psihologija, metodologija, statistika i principi psiholoških testiranja.

Trenutno je Hakile angažovana u Institutu Damar kao koordinatorka istraživanja i analitičarka podataka. Fokusirana je na dizajn, obuku i koordinaciju istraživačkih projekata, uključujući razvoj metodologija i obuku u metodama kao što su PAPI, CATI, CAPI i CAWI. Vodila je više fokus grupa na društvene i političke teme, uključujući građane, političare, zvaničnike i predstavnike nevladinih organizacija, kako bi omogućila diskusije o važnim pitanjima. Takođe je autor više istraživačkih radova koji sintetizuju podatke i javno mnjenje, uz poseban naglasak na jasnu vizualizaciju podataka. U svom radu je primjenjivala savremene istraživačke metode i analitičke alate poput SPSS-a, R-a i Pythona, radi unapređenja istraživačkog procesa.

Hakile je pohađala akademiju za Design Thinking, gdje je stekla certifikat za facilitatora za Design Thinking metodologiju. Na osnovu tog znanja, bila je angažovana kao facilitator od strane Trag fondacije i Oak fondacije na projektu koji se bavio smanjenjem nasilja nad ženama. U okviru projekta organizovana je radionica sa predstavnicima udruženja za zaštitu žena iz cijelog Balkana, s ciljem pronalaženja rješenja za smanjenje psihološkog nasilja nad ženama koristeći Design Thinking metodologiju.

Pored univerzitetskog angažovanja, bila je i angažvana kao:

Tri godine za redom kao kontrolor na SILC istraživanju o prihodima i uslovima života koje je bilo sporvedeno od strane Uprave za statistiku Crne Gore (Monstat-a);
Glavna kordinatorka u sprovođenju projekta finansiranog od strane „Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava“;
Koodinatorka na projektu finansiranom od strane Ministarstva kapitalnih investicija;
Bila je angažovana kao istraživač i statističar na brojnim istraživanjima koja su bila sprovedena od strane nevladinih organizacija u Crnoj Gori (Centar za građansko obrazovanje, Juventas, Trag fondacija i Oak fondacija, NVO Novi Horizont, QueerMNE);
Isto tako je angažovana kao istraživač na evropskim projektima koji se sprovode na Univerzitetu Donja Gorica kao što su: Dignest, EuroCC i sl.

Pored svog angažovanja u Crnoj Gori, Hakile je imala priliku da radi i kao statističar i ekspert za obuku o istraživačkim metodama i analizi podataka za internacionalnu organizaciju “World Vision“.

Tokom studiranja pohađala je razne kurseve koji su usko povezani sa njenom oblašću djelovanja od kojih se izdvajaju: kurs inferentialne statistike i analize podataka uz pomoć statističkog programa SPSS, kao i kurs analize podataka uz pomoć programskog jezika R. Trenutno pohađa i takmičarka je na Eurostat-ovoj laboratoriji za kodiranje zajedno sa kolegama iz italijanskog Zavoda za statistiku.

Hakile Resulbegoviq je dobitnica prve nagrade povodom Dana istraživanja u organizaciji UDG-a, MONSTAT-a i DAMAR-a 2020. godine na temu: Satelitski podaci noćnog osvjetljenja kao mjera ekonomske aktivnosti u Crnoj Gori po opštinama.

Autorka je publikacija na teme: „Zahtjevi lokalnog tržišta rada za mlade“, „Svijest mladih o bezbjednosti ulica“, „Glas građana za dobru upravu“, „Procjena tolerancije kod mladih“ i mnoge druge.